Co warto wiedzieć o wyborach samorządowych?
Co warto wiedzieć o wyborach samorządowych?
Już 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe – głosowanie będzie możliwe w godzinach od 7:00 do 21:00, a II tura wyborów odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 21 kwietnia. Wybory samorządowe są równe, bezpośrednie i powszechne. Zasady te stanowią zespół podstawowych reguł, które ukształtowane zostały na przestrzeni wielu lat i traktowane są jako konieczne przesłanki demokratycznych wyborów.
Kto może głosować w wyborach samorządowych?
Prawo udziału w wyborach do rady gminy, rady powiatu i sejmiku województwa oraz w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta posiada obywatel, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat i stale zamieszkuje na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego (co też jest potwierdzone wpisem do stałego rejestru wyborców). Prawo do głosowania mają również obywatele Unii Europejskiej, którzy wprawdzie nie posiadają obywatelstwa poselskiego, ale stale zamieszkują na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego i również wpisani są do stałego rejestru wyborców. Cudzoziemcy mogą jednak brać udział w wyborach tylko na szczeblu gminnym.
Kto nie może brać udziału w głosowaniu?
W wyborach samorządowych nie mogą brać udziału osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem Sądu, pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu oraz osoby, które są ubezwłasnowolnienie prawomocnym orzeczeniem Sądu (całkowicie lub częściowo).
Dlaczego udział w głosowaniu jest ważny?
Udział w wyborach samorządowych jest niezwykle ważny, bowiem władze samorządowe wywierają bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie. Samorządowcy zajmują się między innymi takimi decyzjami jak łatanie dziur w drogach, z których korzystamy każdego dnia, dbają o zapewnienie opieki dzieciom w żłobkach i przedszkolach oraz gospodarują pieniędzmi otrzymywanymi z Unii Europejskiej.