Post warzywno-owocowy jako ostateczny ratunek dla Twojego zdrowia? Mówimy o prawdach i mitach wiosennego oczyszczania

Każdej wio­sny nastę­pu­je wysyp róż­ne­go rodza­ju cudow­nych diet, któ­re mają na celu utra­tę nagro­ma­dzo­nych w zimie kilo­gra­mów oraz umoż­li­wie­nie prak­ty­ku­ją­cym ją oso­bom roz­po­czę­cie nowe­go roz­dzia­łu w życiu… Niestety, gdy­by to było takie pro­ste, każ­dy z nas prze­pro­wa­dzał­by taką die­tę w mar­cu albo kwiet­niu i przez resz­tę roku czuł się dosko­na­le, a jak wie­my i jak widać na uli­cach po licz­bie osób oty­łych w spo­łe­czeń­stwie, die­ta cud, kie­dy nie jest sta­łą zmia­ną, nie­wie­le daje…

Faktem jest, że wio­sna sprzy­ja posta­no­wie­niom i zmia­nom zupeł­nie tak samo jak Nowy Rok, uro­dzi­ny czy roz­po­czę­cie roku szkol­ne­go. Nadchodzi nowa moty­wa­cja i nowe pokła­dy sił men­tal­nych, ale też krew zaczy­na szyb­ciej krą­żyć, gdy za oknem sły­chać w koń­cu śpiew pta­ków i widać deli­kat­ne zary­sy zie­le­ni na drze­wach. Warto zatem podą­żyć za tym odwiecz­nym zewem wio­sen­nych porząd­ków i zro­bić porzą­dek nie tyl­ko w domu, ale w i swo­jej gło­wie oraz na tale­rzu. Najważniejsze jed­nak jest, aby pamię­tać, że krót­ko­trwa­ła zmia­na w niczym nie pomo­że… Wprowadzenie zmian na sta­łe nie jest oczy­wi­ście łatwe, ale jest to pod­sta­wa, do któ­rej zachę­ca­my uczest­ni­ków i obser­wa­to­rów pro­jek­tu Odmładzanie na suro­wo. I w tym wła­śnie naj­bar­dziej sta­ra­my się ich wspie­rać – tłu­ma­czy Mariusz Budrowski, któ­ry od lat regu­lar­nie prak­ty­ku­je zarów­no suro­wy wega­nizm jak i okre­so­we posty lecznicze.

Czym jest post warzywno-owocowy?

Post warzywno-owocowy to natu­ral­ne narzę­dzie lecz­ni­cze opra­co­wa­ne przed zna­ną już obec­nie w całej Polsce (i nie tyl­ko) dr Ewę Dąbrowską. Wszystko zaczę­ło się skrom­nie, od pierw­sze­go pacjen­ta, któ­re­mu dr Dąbrowska zapro­po­no­wa­ła w 1985 roku post wod­ny, czy­li cał­ko­wi­tą kil­ku­dnio­wą gło­dów­kę opar­tą jedy­nie o picie (spo­rych ilo­ści) wody. Efekty, mimo iż spo­dzie­wa­ła się już wcze­śniej popra­wy samo­po­czu­cia pacjen­ta, zasko­czy­ły ją cał­ko­wi­cie – bóle minę­ły, pra­ca ser­ca się unor­mo­wa­ła, ustą­pi­ły obrzę­ki koń­czyn… To był nato­miast zale­d­wie począ­tek badań i pra­cy, wyko­na­nej na prze­strze­ni ostat­nich czte­rech dekad, któ­re minę­ły na stop­nio­wym roz­sze­rza­niu listy pro­duk­tów dopusz­czal­nych na opra­co­wa­nym przez nią poście. Dr Dąbrowska zaj­mu­je się obec­nie przede wszyst­kim sze­rze­niem wie­dzy na temat zdro­we­go żywie­nia i zba­wien­ne­go dzia­ła­nia postu. Ostatnio moż­na ją było spo­tkać mię­dzy inny­mi na Witariadzie, even­cie orga­ni­zo­wa­nym przez pro­jekt Odmładzanie na suro­wo, gdzie spo­tka­ła się  tysią­ca­mi swo­ich fanów i fanów suro­we­go odżywiania.

Post dr Dąbrowskiej, post Daniela, post warzywno-owocowy – to kil­ka nazw na tę samą prak­ty­kę, któ­ra pole­ga na spo­ży­wa­niu wyłącz­nie warzyw i owo­ców. Ale nie wszyst­kich! Wyłącznie tych nisko­skro­bio­wych. Lista warzyw dozwo­lo­nych jest dosyć sze­ro­ka, nato­miast wśród owo­ców zale­ca się wyłącz­nie jabł­ka, cytry­ny i grejp­fru­ty, ale w ilo­ściach raczej deko­ra­cyj­nych niż jako skład­ni­ki dominujące.

Sam post nie jest die­tą odchu­dza­ją­cą, cho­ciaż oczy­wi­ście pra­wi­dło­wo prze­pro­wa­dzo­ny powo­du­je zna­czą­cy spa­dek wagi ze wzglę­du na ogra­ni­czo­ną podaż kalo­rii, któ­re przyj­mu­je­my w trak­cie jego trwa­nia, a powin­no to być mak­sy­mal­nie 800ckal dzien­nie. Jego cel jest jed­nak dużo szer­szy. Chodzi o oczysz­cze­nie orga­ni­zmu z tok­syn i zło­gów, któ­re lata­mi zbie­ra­ją się w róż­nych zaka­mar­kach nasze­go cia­ła, oraz ogól­no­ustro­jo­wą popra­wę funk­cjo­no­wa­nia orga­ni­zmu. Wszystko to przy pomo­cy nie­sa­mo­wi­te­go narzę­dzia, w któ­re wypo­sa­ży­ła nas natu­ra i nasza wła­sna fizjo­lo­gia, o któ­rym rzad­ko mamy jakie­kol­wiek poję­cie… – tłu­ma­czy Mariusz Budrowski, twór­ca pro­jek­tu Odmładzanie na surowo.

A jest to…

Autofagia – sekret postu warzywno-owocowego

Zjawisko auto­fa­gii, w róż­nych aspek­tach, jest nam zna­ne od wie­lu lat, nato­miast dopie­ro w 2016 roku bada­nia na jego temat zosta­ły uho­no­ro­wa­ne Nagrodą Nobla. W skró­cie rzecz ujmu­jąc i cytu­jąc frag­ment arty­ku­łu na ten temat, któ­ry uka­zał się w odpo­wie­dzi na nagro­dę przy­zna­ną Profesorowi Yoshinori Ohsumi z Japonii, na por­ta­lu poprostunauka.pl: