WIOŚLARZ OCEANICZNY – NIEDOCENIONA DYSCYPLINA SPORTOWA
Wioślarstwo jest jednym z najstarszych sposobów przemierzania połaci wodnych. Współcześnie traktowane jest przede wszystkim jako dyscyplina sportowa, szczególnie podczas olimpiad. Czym zatem jest wioślarstwo oceaniczne? Fiann Paul, najwybitniejszy wioślarz oceaniczny, ma na koncie aż 33 rekordy Guinnessa. W rankingu rekordów Guinnessa prześcignął Rogera Federera i Michaela Phelpsa. Co stoi za jego sukcesem?
Od 2020 roku jest pierwszą i jedyną osobą, która zdobyła Ocean Explorers Grand Slam (Wielki Szlem Odkrywców Oceanów), wykonując przeprawy na otwartych wodach na każdym z pięciu oceanów przy użyciu łodzi napędzanych siłą mięśni. Posiada największą na świecie liczbę tytułów Guinnessa „World’s First”, m.in. w dziedzinie eksploracji polarnych, takich jak bycie pierwszym, który pokonał najbardziej ekstremalne morza obu regionów polarnych. Fiann przepłynął wszystkie pięć oceanów w łodzi wioślarskiej napędzanej jedynie siłą mięśni z rekordową prędkością, ustanawiając rekordy prędkości dla Oceanu Atlantyckiego, Indyjskiego, Pacyfiku i Oceanu Arktycznego.
- Celem każdej wyprawy nie było jedynie pobicie kolejnego rekordu. Przede wszystkim pokonywałem swoje ograniczenia zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Poznawałem na nowo samego siebie. W wioślarstwie oceanicznym liczy się nie tylko bicie rekordów Guinnessa, ale i tych osobistych - mówi Fiann Paul.
W wioślarstwie oceanicznym liczy się przede wszystkim psychika zawodnika. Duże znaczenie ma ultra wytrzymałość, odwaga wobec żywiołów, a w przypadku kapitana jeszcze ważniejsze stają się strategiczne myślenie, a także zdolności organizacyjne.
- Niedawno otrzymałem “Fellowship”, czyli tzw. wysoki stopień członkostwa w Association for Project Management w Anglii. Organizowane przeze mnie wyprawy polarne zostały przez nich docenione jako przekonywujące doświadczenie w zakresie zarządzania, co jest dla mnie ogromnym zaszczytem. Jako lider wyprawy muszę być zarówno dobrym marynarzem, jak i menedżerem i wizjonerem.
Wysiłek na oceanie porównywany jest do przebiegnięcia dwóch maratonów dziennie, natomiast profil tego sportu nie jest jedynie wytrzymałościowy. Dlatego podczas treningów należy ćwiczyć nie tylko wytrzymałość, ale też moc i siłę. Wymogi wyprawy są ogromne. Członkowie załogi powinni być odważni, sprawni fizycznie, muszą posiadać konkretne umiejętności, ale też doświadczenie, czas, pieniądze. Powinni być też trochę szaleni – oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Fiann Paul jako pierwszy na świecie pokonał na przykład Morze Grenlandzkie i Cieśninę Drake’a za pomocą siły mięśni. Są to najtrudniejsze morza na świecie. A już w styczniu 2023 roku wioślarz wraz ze swoją załogą rozpocznie kolejną polarną wyprawę po najbardziej zdradzieckich wodach naszej planety.