Złote zasady oszczędzania – jak zadbać o swoje pieniądze w 2024 roku?

Jak nie dać się infla­cji i w koń­cu prze­stać żyć od wypła­ty do wypła­ty? Postanowienia finan­so­we są obec­nie bar­dzo popu­lar­ne. Chcemy odkła­dać na podró­że, wkład wła­sny na wyma­rzo­ne miesz­ka­nie, zbie­rać nawet na eme­ry­tu­rę. Samo odkła­da­nie jed­nak nie wystar­czy. Trzeba wypra­co­wać sobie kil­ka spraw­dzo­nych nawy­ków, dzię­ki któ­rym fak­tycz­nie odło­ży­my po pew­nym cza­sie kon­kret­ne kwo­ty. Gdzie i jak odkła­dać pie­nią­dze aby nie tra­ci­ły na war­to­ści? Co będzie tren­dem w 2024 roku?

Ostatnie lata peł­ne wszel­kie­go rodza­ju kry­zy­sów poka­za­ły, że zde­cy­do­wa­nie mądrze jest posia­dać środ­ki na tzw. czar­ną godzi­nę. Od lat krą­ży pogląd, że każ­dy z nas powi­nien mieć odło­żo­ne mini­mum trzy­krot­ność naszych wydat­ków mie­sięcz­nych w razie cho­ciaż­by nagłej utra­ty pracy.

- Warto jed­nak mieć zbu­do­wa­ną podusz­kę finan­so­wą na pozio­mie co naj­mniej sze­ścio­krot­no­ści mie­sięcz­nych wydat­ków. Na oszczę­dza­nie i inwe­sto­wa­nie patrzy­my tak­że w per­spek­ty­wie dłu­go­ter­mi­no­wej – tak, żeby nie zasko­czył nas żaden kry­zys finan­so­wy i żeby­śmy nie musie­li oba­wiać się, za co będzie­my żyć na eme­ry­tu­rze. Szacuje się, że eme­ry­tu­ra z ZUS za oko­ło 20–30 lat będzie wyno­si­ła jedy­nie 20–25% obec­nych zarob­ków. Zacznijmy o tym myśleć już teraz, nawet jeśli jeste­śmy w wie­ku 20 czy 30 lat – mówi Marta Dębska, eks­pert­ka ryn­ku zło­ta, Goldsaver.pl

Jak zatem zacząć oszczędzać?

Po pierw­sze, wyznacz finan­so­we cele.

- Zacznij od tego, co wła­ści­wie chcesz osią­gnąć poprzez oszczę­dza­nie i dla­cze­go jest to dla Ciebie istot­ne. Może to być waka­cyj­ny wyjazd do wyma­rzo­ne­go miej­sca, wkład wła­sny do miesz­ka­nia, fun­dusz eme­ry­tal­ny, któ­ry pozwo­li ci po zakoń­cze­niu pra­cy zawo­do­wej reali­zo­wać swo­je marze­nia. Ważne, by cel ten był na tyle istot­ny, by moty­wo­wał cię do podej­mo­wa­nia wysił­ków – radzi Marta Dębska.

Ekspertka pole­ca rów­nież, by wpro­wa­dzić w życie regu­łę „naj­pierw płać sobie”, czy­li prze­le­wać po każ­dej wypła­cie usta­lo­nej przez sie­bie kwo­ty na oddziel­ne kon­to oszczędnościowe.

- To bar­dzo pro­sta i dobra zasa­da, któ­ra jed­nak nie jest sto­so­wa­na tak czę­sto, jak być powin­na. Pamiętajmy jed­nak, aby kwo­ta była real­na. Nie może­my prze­lać poło­wy wypła­ty, jeśli dru­ga poło­wa nie wystar­czy nam do koń­ca mie­sią­ca. Regularnie spraw­dzaj­my postę­py, to też bar­dzo moty­wu­je do dal­sze­go dzia­ła­nia – tłu­ma­czy Marta Dębska.

Pamiętajmy tak­że o codzien­nych nawy­kach i nie kupuj­my pod wpły­wem impulsu. 

- Zalecam zacze­kać mini­mum 24 godzi­ny przed pod­ję­ciem decy­zji. Może oka­że się, że wca­le nie potrze­bu­jesz tych nowych butów? Ta zasa­da zaska­ku­ją­co dobrze dzia­ła i powstrzy­mu­je nas przed nie­po­trzeb­ny­mi wydat­ka­mi. Większe wydat­ki powin­ni­śmy mieć zapla­no­wa­ne znacz­nie wcze­śniej, aby mieć zebra­ną kwo­tę i nie posił­ko­wać się kre­dy­to­wa­niem np. na nowe meble – doda­je eks­pert­ka Goldsaver.pl.

Dywersyfikuj i nie cho­waj pie­nię­dzy „do skarpety” 

Warto tak­że posta­wić na kil­ka spo­so­bów oszczę­dza­nia i inwe­sto­wa­nia, czy­li zdy­wer­sy­fi­ko­wać swój port­fel. Wybierz takie for­my loko­wa­nia kapi­ta­łu, o któ­rych masz sze­ro­ką wie­dzę i któ­re Cię prze­ko­nu­ją.     Możesz posta­wić choć­by na obli­ga­cje, akcje, fun­du­sze eme­ry­tal­ne, meta­le szla­chet­ne, loka­ty ban­ko­we albo nieruchomości.

- Chowanie pie­nię­dzy „do skar­pe­ty” nie jest dobrym roz­wią­za­niem, bo po pro­stu tra­cą one z cza­sem na war­to­ści. Obserwujemy rosną­ce zain­te­re­so­wa­nie loko­wa­niem kapi­ta­łu w zło­cie fizycz­nym, któ­re świet­nie prze­no­si war­tość w cza­sie. Jak wyni­ka z rapor­tu Polak Inwestor 2023, to wła­śnie na krusz­ce w pierw­szej kolej­no­ści posta­wi­li­by Polacy, któ­rzy zaczy­na­ją inwe­sto­wać. Złoto chro­ni nasze pie­nią­dze przed infla­cją, a teraz – dzię­ki inno­wa­cyj­ne­mu pro­jek­to­wi na pol­skim ryn­ku zło­ta, jakim jest sklep inter­ne­to­wy Goldsaver.pl – uncjo­wą sztab­kę moż­na kupo­wać „po kawał­ku”, same­mu decy­du­jąc o wyso­ko­ści i czę­sto­tli­wo­ści zaku­pów. – doda­je Marta Dębska z Goldsaver.pl

Inwestuj w sie­bie, a na pew­no zaoszczędzisz

Myśląc o inwe­sty­cjach, nie zapo­mi­naj­my, jak waż­ne jest inwe­sto­wa­nie w sie­bie. Możemy to robić w dwo­ja­ki sposób.

- Po pierw­sze, edu­ka­cja finan­so­wa. Nie muszą to być od razu stu­dia pody­plo­mo­we. Równie dobrze spraw­dzą się książ­ki, pod­ca­sty, albo kana­ły YouTube zwią­za­ne z finan­sa­mi. Dostępność tego typu mate­ria­łów jest dziś ogrom­na, wystar­czy regu­lar­nie i sys­te­ma­tycz­nie po nie się­gać - radzi Marta Dębska.

Drugi istot­ny aspekt, jak pod­kre­śla eks­pert­ka Goldsaver.pl, to zadba­nie o wła­sne zdrowie.

- W coraz więk­szym stop­niu doty­ka­ją nas cho­ro­by cywi­li­za­cyj­ne, jak oty­łość, cukrzy­ca, cho­ro­by ser­ca czy zabu­rze­nia psy­chicz­ne. Wiążą się one nie tyl­ko z duży­mi kosz­ta­mi, ale tak­że ze zna­czą­cym pogor­sze­niem jako­ści życia. Warto zatem zmie­nić styl życia jesz­cze zanim dole­gli­wo­ści się poja­wią i dzię­ki temu unik­nąć pro­ble­mów. Potraktuj to jako inwe­sty­cję – doda­je Marta Dębska.

Oszczędzanie i inwe­sto­wa­nie będzie coraz bar­dziej spra­wą oczy­wi­stą dla każ­de­go, nie tyl­ko dla naj­bo­gat­szych. Dzięki wdro­że­niu powyż­szych spo­so­bów będzie­my spo­koj­niej­si w przy­pad­ku nie­prze­wi­dzia­nych trud­no­ści, być może w koń­cu prze­sta­nie­my żyć od wypła­ty do wypła­ty. Dbanie o wła­sne finan­se i przy­szłość od kil­ku lat sta­ło się po pro­stu nie­zbęd­ne i świa­do­mość w tym tema­cie będzie tyl­ko rosła.

Goldsaver: Goldsaver jest czę­ścią Goldenmark. Od lat dostar­cza fizycz­ne zło­to – sztab­ki i mone­ty. Jest jed­nym z naj­więk­szych w Polsce dys­try­bu­to­rów zło­ta fizycz­ne­go na ryn­ku klien­tów indywidualnych.

https://goldsaver.pl/