Biurowce z duszą. Jak stworzyć zdrową przestrzeń dla pracowników?
Trudnodostępne dzielnice szklanych wieżowców i kompleksów biurowych to już przeszłość. Czas poświęcony na dotarcie do pracy przestaje być godzinami spędzonymi w korkach, a samo biuro zmienia się z anonimowej przestrzeni na miejsce z unikatowym charakterem. Otoczenie znajduje odbicie w nowych realizacjach architektonicznych, które wrastają w tkankę miejską i wpływają na rozwój dzielnicy.
Najnowsza realizacja krakowskiej Grupy BUMA wpisuje się w trend włączania biurowców w obręb miasta, wychodząc jedynie nieznacznie poza jego ścisłe centrum. Budynek znajdujący się w poprzemysłowej części Krakowa wyróżnia się delikatną, subtelną strukturą, wpasowując się w historyczną tkankę dzielnicy. Odzyskiwanie przestrzeni miejskiej z dawnych terenów fabrycznych, wykonywane zarówno jako rewitalizacje jak i zupełnie nowe realizacje, to szansa na stworzenie nowoczesnych i wygodnych przestrzeni pracy i rekreacji dla mieszkańców.
Kraków to nasze miasto, i chcemy zadbać o jego zrównoważony rozwój. Dlatego wszystkie przygotowywane przez nas projekty powstają z myślą o środowisku. Nasza najnowsza inwestycja, kompleks biurowy Wadowicka 3, również spełnia wymogi stawiane przez instytucje oceniające ekologiczne walory budynku. Potwierdza to certyfikat BREEAM, gwarantując nie tylko wysoką jakość wykorzystanych materiałów, ale także uwzględnienie względów prośrodowiskowych już na etapie projektowania - mówi Konrad Dziewońsk, prezes Grupy BUMA. Doskonale znamy to miejsce i chcieliśmy, aby ta część Krakowa otrzymała budynek najwyższej klasy. Z zadowoleniem widzimy, że najemcy coraz częściej zwracają uwagę na certyfikaty potwierdzające troskę o środowisko i zdrowie pracowników kompleksu. To daje nadzieję, że dobre praktyki będą coraz powszechniejsze.
Zachętą dla najemców jest nie tylko wygodna lokalizacja i jakość wykonania, ale także cały szereg rozwiązań ułatwiających dostosowanie powierzchni biurowej do indywidualnych potrzeb. Jest to szczególnie ważne w przypadku międzynarodowych firm, wykonujących pracę w różnym trybie i korzystających z biura w systemie trzyzmianowym. Odpowiednie natężenie światła, ograniczenie poziomu hałasu i miejsce do wykonania niewielkiego wysiłku fizycznego w przerwach pozwala zminimalizować negatywne skutki zdrowotne nieregularnej pracy..
Projekt otrzymał również gwiazdki w systemie certyfikacji FITWEL, oceniającej rozwiązania wprowadzone w celu poprawy zdrowia i wydajności pracowników. Troska o dobre samopoczucie użytkowników biura przejawia się między innymi w zapewnieniu dostępu do świeżego powietrza, obecności punktu sprzedaży zdrowej żywności, ogólnodostępnej siłowni czy lokowaniu zielonych stref z różnorodną roślinnością w pobliżu lub wewnątrz budynku.
Biuro na wyciągnięcie ręki
Na architekcie i inwestorze spoczywa duża odpowiedzialność – kompleks biurowy znacznie wpływa na dynamikę okolicy przez dostosowanie do rytmu pracy. Aby zachęcić do zrezygnowania z samochodu, budynek zlokalizowano w miejscu z wygodnym dostępem z różnych punktów miasta.
W krótkim czasie można się do niego dostać niemalże wszystkimi środkami transportu miejskiego, ponadto do dyspozycji jest ponad 250 miejsc rowerowych i dostępne dla wszystkich szatnie z prysznicami. Bezpośrednio do biura można dotrzeć ścieżką rowerową. Wszyscy znamy przykłady dzielnic, które rano są wręcz przeładowane samochodami, a wieczorami niemal zupełnie wygasają. Mamy narzędzia i wiedzę, które pozwalają nam to zmienić i pozytywnie wpłynąć na rytm życia miast.